Gaziemir’deki radyoaktif atıklar Meclis gündeminde

img

İZMİR - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Gaziemir’deki radyoaktif atıklara ilişkin sorunu Meclis gündemine getirerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya soru önergesi verdi. 

“İzmir’in Çernobil’I” diye adlandırılan Gaziemir bölgesindeki eski bir akü fabrikasının bahçesinde gömülü olduğu tespit edilen nükleer atıklar tehlike saçmaya devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 13 yıldır temizlenmeyen ve herhangi bir önlem alınmayan radyoaktif atıklar nedeniyle bölgede yaşayan yurttaşların kanser vakalarını, astım, bronşit gibi hastalıkları tetiklemesi ve çevreyi zehirlemesini Meclis gündemine taşıdı. Kemalbay, konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini, yazılı olarak cevaplanması istemiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yöneltti.

Kemalbay, İzmir Çevre Mühendisleri Odası’nın bu konudaki açıklamasını aktararak, “ÇMO, çocukların okullara giderken toprağın altında ve üstünde bulunan radyoaktif atıkların yanından geçtiklerini, bölgede yaşayan vatandaşlarda çocuk düşürme, astım ve kanser vakalarının sayısında ciddi bir artış olduğu belirtilmiştir” dedi.

Kemalbay, Koca’ya şu soruları yöneltti:

“*Gaziemir ilçesinde yurttaşlarımızın yaşadığı Emrez Mahallesi, Sakarya Mevkiinde herhangi bir sağlık taraması ve izleme çalışması yapılmış mıdır?

*Yapıldı ise istatistiksel karşılaştırmalar yapılarak astım ve kanser vakalarının artışın ne kadar olduğu belirlenmiş midir?

*Bölgede yaşanan ölümlere ve ölümlerin ortak nedenlerine yönelik Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

*Bölgede yaşanan kanser ve astım vakalarındaki artışın nedeninin bu radyoaktif atıklar olup olmadığı yönünde Bakanlığınızca yapılmış herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır?

*Bakanlık olarak yapılan herhangi bir çalışma bulunmakta ise elde edilen bilgiler doğrultusunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlar uyarılmış mıdır?”