Leyla Güven: Tutukluların taleplerinin karşılanması toplumu rahatlatacak

img

DİYARBAKIR - Açlık grevindeki tutukluların taleplerinin karşılanmasının bütün toplumu rahatlatacağı gibi ülkenin demokratikleşmesine de katkı sunacağını belirten DTK’nin tutuklu Eşbaşkanı Leyla Güven, cezaevlerinden tabutlar çıkmadan duyarlı tüm kesimleri aktif bir rol üstlenmeye davet etti.

Cezaevlerindeki siyasi tutukluların pandemi koşullarında artan hak gaspları ile birlikte PKK Lideri Abdullah Öcalan’a üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi  81’inci gününe ulaştı. Tutuklu aileleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasetçilerden taleplerin kabul edilmesi yönünde yapılan çağrılara kulaklarını kapatan AKP iktidarı, bu konuda adım atmaktan henüz uzak.  
 
İmralı tecridine karşı 2018 yılında tutuklu bulunduğu cezaevinde sonrasında binlerce tutuklunun dahil olduğu açlık grevi başlatan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, tahliye edildikten sonra evinde sürdürdüğü eylemini avukatlarının görüşmesine imkan verilen Öcalan’ın çağrısı üzerine 200 gününde sonlandırmıştı. 
 
Avukatlarının sadece 5 kez görüşebildiği Öcalan’a dönük tecrit yeniden devreye konulurken, hakkındaki davada 23 yıl hapis cezası verilen Güven ise, tutuklanarak Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
Güven, İmralı tecridine karşı neden daha önce açlık grevine girdiğini ve bugün cezaevlerinde aynı taleple 81’inci güne ulaşan eylemi değerlendirdi.
 
DÖNEMİM ATMOSFERİ 
 
Öncelikle Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırdığı açlık grevine başladığı dönemin atmosferini hatırlatan Güven, Ocak 2018’de DTK Eşbaşkanı iken Efrîn operasyonuna karşı çıktığı için tutuklandığını belirterek, “O dönemdeki siyasi atmosferini kısaca hatırlasak, neden böyle bir eyleme başladığım daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
 
Çözüm sürecinin sonlandırılmasıyla Öcalan’a yeniden tecrit uygulanmaya başladığını söyleyen Güven, o sürece nasıl gelindiğini ise şöyle dile getirdi: “7 Haziran seçimlerinde partimiz HDP, bütün engelleri aşarak 80 milletvekilli ile Meclise girince AKP tek başına iktidar olamamış ve adeta çılgına dönmüştü. Deyim yerindeyse; Kürde, muhalefete dair ne varsa önüne katmış, büyük bir öfkeyle yok etmeye çalışıyorlardı. Parti binalarımız basılıyor, yöneticilerimiz çeşitli bahanelerle tutuklanıyordu. STÖ ve STK’ler kayım ile tehdit ediliyor, kapılarına mühür vuruluyordu. Türkiye halkları, bu faşizan uygulamaları 12 Eylül darbe döneminde hatırlıyor. Biz bu hukuksuzluklara baş etmeye çalışırken, AKP yılların kadim dostu ‘gel bitsin bu hasret, ne isteniz de biz vermedik’ dediği Cemaat’le iktidarı paylaşamadığı için yolları ayrıştı. Çok öfkelenen ortaklar darbe girişiminde bulundular. Yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Bu girişimi ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gören AKP, MHP’yi de yanına alarak sadece içerdeki Kürde değil, sınırlarının dışındaki Kürt kazanımlarına da saldırmaya başladı. Êfrin’i işgal operasyonu, belediyelere kayım, milletvekillilerini tutuklama gibi baskılar artarak devam ediyordu. Bizler bütün bu baskılar ve tasfiye politikalarına rağmen demokratik siyasete ısrar ediyor ve halkımızla beraber direniyorduk. Yaşanan bütün acılara rağmen bizler çözümün mümkün olduğunu söyleyip, bunun yol ve yöntemlerini gösteriyorduk. Kürt sorununun güvenlikçi politikalarla değil, demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözüm mümkündür diyorduk. Kalıcı ve onurlu bir barışın sağlanması için hem kendi örgütü hem de Kürt halkı üzerinde ciddi bir etkisi olan Sayın Öcalan’ı işaret ediyorduk. Bu konuda yakın tarihte yaşanan ‘çözüm süreci’ somut bir göstergedir. Ancak bilindiği üzere AKP süreci tek taraflı bitirdi, Dolmabahçe Mutabakatını tanımadığını beyan etti. 22 yıldır ağırlaştırarak sürdürülen tecrit uygulamasını tekrar devreye koydu.”
 
'EKSİKLİKLERİN ÖZELEŞTİRİSİ'
 
Güven, tüm bu koşullarda kendisinin de eksikliklerinin özeleştirisi olarak cezaevinde açlık grevi eylemi başlattığını ifade etti. AKP’nin ülkedeki hukuk yasalarını ile uluslararası kurumlarının uygulamalarını hiçe sayılarak hareket ettiğini söyleyen Güven, ‘tecrit insanlık suçudur, bu hukuksuzluğa son verin’ diyerek kalıcı bir barış ve çözümden yana olan bütün muhaliflerin ise AKP-MHP tarafında bertaraf edildiğini kaydetti. 
 
Akademisyenler, gazeteciler, sendikacılar, kadınlar, işçiler, emekçiler, gençler vb. herkesin bir şekliyle bu faşizan politikalardan nasibini aldığını vurgulayan Güven, “Dışarda baskı politikaları uygulanırken ben artık tutukluydum, hapishane koşularında yapabileceklerim sınırlıydı. Dışarda her ne kadar siyaseten tecridi ortadan kaldırmak için çaba göstermiş olsak da bunu başaramadığımız tüm gerçekliğiyle karşımızda duruyordu. Yürüttüğüm eksik pratiğin bir öz eleştirisi olarak bir eylem yoğunlaşması yaşadım. Bulunduğum Amed zindanında kalanlar, 12 Eylül döneminin faşizan uygulamalarına karşı geliştirdikleri direnişle tarihsel rollerini oynadılar. Bende bulunduğum Amed zindanındaki direnişi rehber edinerek bu eylemi başlattım. Büyük bir moral ve coşku ile başladığım eylem, kısa sürede dünyanın en uzun eylemine dönüştü 7 arkadaşımız zindanlarda, 1 arkadaşımız Avrupa’da bu eylemde ölümsüzleştiler. 30 arkadaşımız eylemlerini ölüm orucuna çevirdiler. Binlerce tutsak tecridin ortadan kaldırılması için yaşamlarını ortaya koydu” diye belitti.
 
TECRİDE DEVAM EDİLDİ
 
Açlık grevleri eylemlerinin Öcalan’ın çağrısıyla sonlandırıldığını kaydeden Güven, 82 milyonun gözü önünde hem Adalet Bakanı hem de birçok yetkilinin ‘yasak kalktı, avukatları, ailesi de görüşebilir’ demesine rağmen tecride kaldığı yerden devam edildiğini ifade etti.
 
KOMPLODAN BAĞIMSIZ DEĞİL
 
Güven, “Bizler bu durumun özel bir politika olduğunu, uluslararası komplo güçlerinden bağımsız olmadığını hep söyledik. Eğer Kürt sorununda samimi ve kalıcı bir çözüm istenseydi, bu çoktan gerçekleşirdi. 22’inci kez 15 Şubat’ı geçiriyoruz. Sayın Öcalan’ı Türkiye’ye iade edenler ne amaçladılar? Ne kadar başarılı oldular? Türkiye’nin bundan yararı neydi? gibi birçok soru sorulabilir. Türkiye’yi yönetenler bunun muhasebesini yaptıklarında bu komplonun Türkiye’nin iç barışını, huzurunu, kardeşliğini birlikte yaşam arzusunu baltalamak hedefiyle yapıldığını rahatlıkla görebilirler” dedi.
 
Oysa Öcalan’ın defalarca ‘başkalarının çözümüne ihtiyacımız yok, ortada bin yılık kardeşlik var, sorunlarımızı kendi öz dinamiklerimiz ve iradelerimizle çözebiliriz’ dediğine dikkat çeken Güven, şunları ekledi: “Tüm bunlara rağmen bu tecrit niye devam ediyor? Sorunlar neden derinleştiriliyor?  Eğer biz aklıselim bir politika ile başta ekonomik kriz olmak üzere bütün sorunlarının ana kaynağı olan Kürt sorunu çözmesek dünyanın her yerinden egemenler oryantalist bakış açılarıyla kendi faydaları doğrultusunda kendi egemen zihniyetlerini hâkim kalmak isteyecekler. Bu durum tarih boyunca defalarca tekrarlanmıştı.”
 
'YENİ KONSEPT ZORUNLU'
 
Leyla Güven, içerisinde bulunulan politik atmosferde yeni bir konsept geliştirilmesinin zorunlu olduğunun da altını çizdi. Ocak 2019’da bir eylem mevsiminde tahliye edildiğini, şimdi yeniden bir eylem mevsiminde tutuklandığını dile getiren Güven, “Hep söylüyoruz, halkımız özgür olmadığı sürece, cezaevleri var olduğu müddetçe, buralar bizim ikinci adresimiz olmaya devam edecektir. Halkımızın 7’den 70’e her türlü hukuksuzluğa maruz bırakıldığı bir süreçte, onların temsilcileri olarak bizlerin tutuklanması ceza almamamız çok sıra dışı bir durum değil. Sonuç itibariyle bizler halkımızın bize verdiği sorumluluğun bilincindeyiz. Bundan dolayı gelecek olan ceza da baş göz önünde. Başta fedakâr halkımız olmak üzere bütün duyarlı kesimleri, çevreleri, devam eden açlık grevleri eylemlerine karşı duyarlı olmaya çağırıyorum. Eylemcilerin taleplerini çok nettir. Bu taleplerin karşılanması sadece Kürt halkı için değil, bütün toplumu rahatlatacak ve ülkenin demokratikleşmesine katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı.
 
'HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKTI'
 
Kürt sorununun çözümünde yaşanan tıkanıklık üzerinde de duran Güven, “Kürt sorunu gibi devasa bir sorunun çözümü için herkesin kendi özgünlüğünde ve gücü oranında çaba sarf etmesi gerekiyor. Şu bir gerçek ki dışarda güçlü bir eylem hattı oluşturulursa, doğru öncülük yapılabilse, fedakar halkımız demokratik eylem ve etkinlikler çerçevesinde üzerine düşeni yapacaktır” dedi. 
 
Güven, devamında şunları ekledi: “Unutmayalım ki 90’larda, 2000’lerde JİTEM gibi hukuk dışı organizasyonlara ve faili meçhullere, cinayetlere rağmen bu halk iradesine sahip çıkmıştır. Bizim dışarıda yeterince çözüm geliştirmediğimiz birçok konuda kısıtlı imkânlara rağmen tutsak arkadaşlarımız çözümün önünü açmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. 200 günlük eylemde ciddi sağlık sorunları yaşayan arkadaşlarımız hala sağlıklarına kavuşamadan yeniden bir eylem başlattılar. Pandemiden kaynaklı cezaevleri en riskli alanlardır. Hem halkımızın hem de duyarlı çevrelerin, insan hakları kuruluşların, tutsakların taleplerini bir an önce karşılanması için aktif bir rol üstlenmelidirler. Aksi hepimizin defalarca yüreğimizi acıtan cezaevlerinde tabutları çıkmasıdır.”
 
‘EDÎ BESE DİYORUZ’
 
Kamuoyunun can kayıpları yaşanmadan taleplerin kabul edilerek açlık grevlerinin sonlandırılması beklentisinde olduğunu dile getiren Güven, “Hepimiz bu toprakların acılara doyduğunu belirtiyoruz ve ‘Edî bese’ diyoruz. Bu konuda yetkililerin tutsaklarının taleplerini bir an önce kabul etmeleri ve bu grevin hiçbir can kaybı yaşanmadan sona erdirilmesi hem tutsak ailelerin hem de bütün kamuoyunun beklentisidir. Xarpêt (Elazığ) zindanından dünyanın dört bir yanına dağılmış olan halkımıza ve dostlarımıza selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyor, ayrıca tutuklandığım günden bu yana cezaevlerinden ve dünyanın her yerinden dayanışma amaçlı gönderilen mektup ve fakslar için teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Diğer başlıklar

22:18 ‘Kaşıkçı cinayetinde emri Prens Selman verdi’
21:50 ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyasının Iğdır ayağı başladı
21:41 Urfa’da tarım işçilerini taşıyan araç devrildi: 12 yaralı
20:27 Koronadan hayatını kaybeden sağlıkçılar için anma
20:09 Diyarbakır’da trafik kazası
20:03 ‘Sivil toplum örgütleri toplumun nefesidir’
19:53 Koronadan 74 kişi daha vefat etti
19:36 KESK İstanbul Şubeler Platformu işe iade talebini yineledi
19:25 İstanbul’un 3 ilçesinde ‘Kadınlar İçin Gerçek Adalet’ paneli
19:05 Asistan Hekimler: Tükeniyoruz
18:56 Midyat’taki cinayete ilişkin çok sayıda gözaltı
18:30 Tutuklu Eşbaşkan Yaşar’ın duruşması ertelendi
17:13 Halkevleri: Üyelerimize ajanlık dayatılıyor
17:02 Oluç: İktidar bizim üzerimizden Millet İttifakı’nı parçalamaya çalışıyor
16:56 Üzümlü Sınır kapısı açılıyor
16:42 Dersim'de esnaf zor durumda
16:33 Akademisyen Ergüder’e destek imzaları 3 bin 452’ye ulaştı
16:31 ‘İşyerleri iflasın eşiğinde, hükümet harekete geçmeli’
16:28 Ege’de bir yılda 17 bin 296 hak ihlali
16:19 Manisa’daki kadın cinayeti zanlısı tutuklandı
16:01 TJA 8 Mart'ın startını verdi
15:39 TTB’den normalleşme uyarısı: Açılma cinayettir
15:37 İzmir Barosu'nun Genel Kurul başvurusu reddedildi
15:08 Tahir Elçi davasının ikinci duruşması 3 Mart'ta
15:08 Hasta tutuklu Polat’ın annesi: Oğlum serbest bırakılsın
14:46 Akademisyenlerden kayyıma istifa çağrısı
14:45 Barış Anneleri Tanrıkulu’yla görüştü
14:39 Gençler 'Harekete geç' kampanyasını sonlandırdı
14:37 Eğitim Sen Van Şubesi: Kömür ulaştırılmayan okul var
14:20 Gergerlioğlu: Sonuna kadar direneceğiz
14:20 Boğaziçi'ndeki 'Kabe fotoğrafı' soruşturmasının iddianamesi hazırlandı
14:19 İşçiler için yapılacak açıklamaya salgın engeli
14:14 HDP yöneticisine 6 yıl 8 ay hapis
14:08 Nijerya’da 300 öğrenci kaçırıldı
14:04 Urfa'da bir ay boyunca eylem etkinlik yasağı
14:02 Aktaş ve Yavuzel'in anmasına engelleme
14:00 ‘Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü’ Eren Keskin’e verilecek
13:48 Kışanak: Dosya siyasi saiklerle açıldı, savunma yapmayacağım
13:41 MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Haran’a hapis cezası
13:36 ‘Verginin tanımı tartışmalı hale gelmiştir’
13:33 Öğrenciler: Bizi kaçırarak teslim alamayacaklar
13:00 Kadın Yönetmenler Festivali’nin ödülleri belli oldu
12:42 İzmir'de Demirtaş açıklamasına polis engeli
12:05 Genç kadınlar: Erdoğan’ın darbelerine göz yummayacağız
11:44 Tecrit ve Roboski haberine soruşturma
11:30 TL’de değer kaybı sürüyor
11:29 Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatı yüzde 3
10:55 ABD, Suriye'de İran destekli milisleri hedef aldı
10:45 Tuncel ve Kışanak’ın duruşması başladı
10:19 İltica başvurusu reddedilen Kürt şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor
10:14 Kürkçü: Garê sonrasında içeride stratejik güç dengeleri değişti
10:14 Kirasını ödeyemeyen ailenin elektrik ve doğalgazı kesildi
09:52 Mesut Barzani'den Bavê Şêx'e: Milletine söyle Müslüman olsun
09:30 Diyarbakır’da sağlıkçılar ulaşım sorunu yaşıyor
09:30 Açlık grevi 92’nci gününde
09:21 İstanbul’da 11 gözaltı
09:21 Bilirkişi raporu Fendik cinayetinin örtbas edildiğini ortaya koydu
09:20 Bipolar tanıktan 'örgüt üyesi' çıkarıldı
09:09 Xoybun’u tanımak için önemli bir araştırma: Kürt Milli Cemiyeti Xoybun
09:09 ‘Ben var oldukça denbêjliği bırakmayacağım’
09:07 DEVA Partisi İl Başkanı: HDP kapatılırsa iktidar düşer
09:07 Tutuklu Çetin: Tecrit kalkmadan geri adım atmayacağız
09:05 Kuraklık en çok Van Gölü’nü vuracak
09:05 AYM'nin 'yaşam ihlali' kararına savcı direniyor
09:05 Gizli gizli yaptığı resimlerden sergi açtı
09:03 'Xalê Xizir' etkin pişmanlıktan faydalananların beyanıyla cezaevinde
09:03 Yüksekova kayyımı ekmek kulübesini yıktı
09:03 Kaçmaz: Yeni anayasa toplumsal sözleşmeyle mümkün
09:03 Eşitlik yoksa devrim var
09:00 26 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
25/02/2021
22:02 Mardin'de tecrit protestosu
21:58 Van’da bir korucu ölü bulundu
21:23 Koronada 9 bin 572 yeni vaka
20:35 Koca: Tam kapanmayı düşünmüyoruz
20:08 ‘Bu coğrafyanın doğası da adaletsizlikle karşı karşıya’
19:50 Medya Sönmez memleketinde toprağa verildi
19:40 Migros depo işçileri işten atıldı
19:34 Hayvan hakları aktivistleri açlık grevine başladı
19:16 Emekli Sen: Mücadelemiz sürecek
19:06 Müzisyenlerden engellemelere tepki
18:45 Özel: İkiyüzlülüğün fotoğrafı
18:45 Şener ve Özhaseki hakkında suç duyurusu
18:09 Berberoğlu'nun fezleke itirazına ikinci ret
17:53 Iğdır’da ‘Herkes için adalet’ kampanyasının startı verildi
17:42 Gençlerden açlık grevlerine destek yürüyüşü
17:36 İşkence gören çocukların davası ertelendi
17:25 344 STÖ’den çağrı: Tecrit kaldırılsın
17:24 Diyarbakır’da bir köy karantinaya alındı
17:23 Diyarbakır’da bir kişi tutuklandı
17:19 Bolu TÜVTÜRK’de direnişin startı verildi
16:50 Cezaevinde köpekli arama
16:36 Şemdinli'de mor zincir eylemi
16:04 10 yıldır kayıp olan Biçer'in eşi tarafından katledildiği ortaya çıktı
15:49 Eğitim Sen: Eğitimciler de bir an önce aşılanmalı
15:49 Aleyna Çakır davası: Çelişkili ifadeler, darp itirafı
15:35 Uzman Çavuş Orhan’ın tutuklanma talebi yine reddedildi
15:28 Baydemir ile Barzani bir araya geldi
15:21 İstismar failinin serbest bırakılma gerekçesi: Öpmek taciz değil
15:14 TGS: Basın özgürlüğü için mücadele edeceğiz
15:10 Beştaş: Tecrit bir an önce kaldırılmalı